YALILARIN GİZEMİ

TEBERNUŞ KİREÇÇİ

 

 

 

 

Yalıların Gizemi isimli kitabın yazarı Hemşerimiz Tebernuş Kireççi, Kahramanmaraş'ta bir süre yayıncılıkla uğraşan Yalıların Gizemi isimli kitabıyla yazarlık dünyasına adımını attı.

İstanbul Boğazı'nın milyon dolarlık yalıları "Yalıların Gizemi" adlı kitaba konu oldu. Çapraz Kitaplar'dan çıkan kitabın yazarı gazeteci Tebernüş Kireçci. Yedi yıldır İstanbul'daki gayrimenkuller üzerine haberler hazırlayan Kireçci son beş yıldır yalılar üzerinde uzmanlaşmış.

Öyle ki toplamda 200 yalı haberine imza atmış. "Yalıların Gizemi", Kireçci'nin 1999 yılından beri farklı yayın organlarında çıkan yaklaşık 100 yalı haberinin bir derlemesi. Zaten Kireçci de "Kitabımın tarih alanında hiçbir iddiası yok. Bir mimari kitabı da değil. Boğaz üzerine yaptığım haberlerin derlemesi sadece" diyor. "Yalıların Gizemi"nde Erol Aksoy Yalısı, Sedat Simavi Yalısı, Çiller Yalısı, Üstünkaya Yalısı, Mengenecioğlu Yalısı, Muzaffer Gazioğlu Yalısı ve Mustafa Özkan Yalısı gibi örneklerle sahiplerini sıkıntıya sokan yalılar da inceleniyor.
 

Yazar, kitabının gördüğü ilgi üzerine, aynı konunun devamını içeren ikinci kitabının hazırlıklarına başlamış bile.

Gazetecilik hayatında yakaladığı başarıların yazarlık hayatında da devam etmesini diliyoruz.
 

 

 
4678 kez okunmuştur.